Buying larger cuts of beef and slicing them into steaks at home can save you at least a dollar or two per pound. Freeze individually or serve when entertaining a group.  

See full tip

Participate in the Kansas Farm Bureau’s Young Farmers and Ranchers conference. It's a great meeting of “farmer minds” that provides enormous knowledge, enjoyment and value. (Clint and...

See full tip

Grilling is a great technique for cooking beef. It provides maximum flavor and optimal tenderness. Some of the best cuts for grilling are strip steak, flank steak and rib-eye. 

See full tip

When shopping for pork, try the same cuts that you like for beef. They have similar names because they come from similar part of the animals. (And you can prepare them the same ways!)

See full tip

Dried herbs are more concentrated than fresh, and powdered herbs are more concentrated than dried. Each herb is slightly different, but a starting formula is: ¼ teaspoon powdered...

See full tip

"If you take care of your animals and the land they live on, they will produce a healthy and nutritious product in return.” (Kent Condray)

See full tip

Milk costs about 25 cents per 8-ounce serving. Dollar for dollar, dairy is one of the most affordable protein and nutrition sources available.

See full tip

Make the sweetest and juiciest corn on the cob in four easy steps! Add sweetness of sugar and tang of lemon juice to boiling water, add the corn, remove from heat after 2-minutes and enjoy!

See full tip